🚚 Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now
20 inch 451 Disc Brake Tri-spokes Carbon Wheels for Folding Bike
Specification
| Material | 100% Carbon Fiber Toray T700 |
| Model | 20″-451 |
| Size | 20 inch |
| OD | 461mm |
| Width | 25mm |
| Depth | 48mm |
| Finish | UD Matt |
| Profile | Tubeless |
| Spoke | 3S |
| Hub Size |
Front: 9x100mm Rear: 10x135mm |
| Use for | BMX/Folding/Road bike |
| Brake Type | Disc Brake (6 Bolts) |
| Rear Wheel Cassette Compatibility | 9/10/11 Speed |
| Weight |
3K Twill Matt: Front: 600+-15g Rear: 729+-15g Total: 1329+-30g |
| Weight Limit | 130kg |
| Brake Surface | No Brake Surfae |
| Recommended Tyre Size | 20" x 1 1/8, x1 1x1/4, x1 3/8 |
| Free | Skewers |
$523.00
20 inch 451 Disc Brake Tri-spokes Carbon Wheels for Folding Bike—
$523.00




Description
Specification
| Material | 100% Carbon Fiber Toray T700 |
| Model | 20″-451 |
| Size | 20 inch |
| OD | 461mm |
| Width | 25mm |
| Depth | 48mm |
| Finish | UD Matt |
| Profile | Tubeless |
| Spoke | 3S |
| Hub Size |
Front: 9x100mm Rear: 10x135mm |
| Use for | BMX/Folding/Road bike |
| Brake Type | Disc Brake (6 Bolts) |
| Rear Wheel Cassette Compatibility | 9/10/11 Speed |
| Weight |
3K Twill Matt: Front: 600+-15g Rear: 729+-15g Total: 1329+-30g |
| Weight Limit | 130kg |
| Brake Surface | No Brake Surfae |
| Recommended Tyre Size | 20" x 1 1/8, x1 1x1/4, x1 3/8 |
| Free | Skewers |



