đźšš Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now
27.5er Hardtail Fat Bike Frame SN05
Specification
| Type | Fat bike frame 27.5er |
| Material | 100% carbon fiber Toray T700 |
| Weave | Matte Black |
| Frame Weight | Size 18inch:Â 1420+-30g |
| Seatpost Size | 31.6mm |
| Seat clamp Size | 37mm |
| Frame Size | 16/18/20/22 inch |
| Headtube | Top 1-1/8",down 1- 1/2" |
| BB | BSA(120mm BB Shell) |
| Model | ICAN SN05 |
| Rear Spacing | 197mm |
| Disc Rotor Size | 160mm(front and rear) |
| Wheel & Tire Options |
26×3.8—4.8” 29×2.25—3” (including 29+) 27.5×3.0—4.5”(27.5+) |
|
|
1x frame 1x seatpost Clamp 1x rear thru axle |
Â
Select Size
Select Type
From $173.25
Original: $495.00
-65%27.5er Hardtail Fat Bike Frame SN05—
$495.00
$173.25











Description
Specification
| Type | Fat bike frame 27.5er |
| Material | 100% carbon fiber Toray T700 |
| Weave | Matte Black |
| Frame Weight | Size 18inch:Â 1420+-30g |
| Seatpost Size | 31.6mm |
| Seat clamp Size | 37mm |
| Frame Size | 16/18/20/22 inch |
| Headtube | Top 1-1/8",down 1- 1/2" |
| BB | BSA(120mm BB Shell) |
| Model | ICAN SN05 |
| Rear Spacing | 197mm |
| Disc Rotor Size | 160mm(front and rear) |
| Wheel & Tire Options |
26×3.8—4.8” 29×2.25—3” (including 29+) 27.5×3.0—4.5”(27.5+) |
|
|
1x frame 1x seatpost Clamp 1x rear thru axle |
Â