🚚 Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now
29er /27.5er Mullet Wheelset
Specification
| Type | Carbon MTB wheelset |
| Materials | 100% Carbon Fiber Toray T700 |
| Size | 29er Front/ 27.5er Rear |
| Rim |
Finish: UD Matt
Width: External/Internal: 40mm/34mm
|
| Depth | 32mm |
| Profile | Clincher/Tubeless Ready |
| Hub | Front: Novatec 791 Hub, 6 Bolts, 15*110mm Rear: Novatec 902 Hub, 6 Bolts, 12*148mm |
| Spoke | Sapim Basic Leader Round Spokes |
| Spoke Count | Front: 32 Rear: 32 |
| Spoke Pattern | Front: 3X cross Rear: Drive-Side/Non-Drive: 3X cross
|
| Nipple | CN, Brass Color: Black |
| Cassette Compatibility |
Shimano 10/11 speed |
| Disc Mount | 6 Bolt |
| Weight | Total: 2040g Front: 960g Rear: 1080g |
| Assemble Method: | Handbuilt |
| Guarantee | 2 years |
| Package Include | 1 set of wheelse |
| Packing Size | 81.5cm x 17cm x 65.5cm |
$189.00
Original: $540.00
-65%29er /27.5er Mullet Wheelset—
$540.00
$189.00







Description
Specification
| Type | Carbon MTB wheelset |
| Materials | 100% Carbon Fiber Toray T700 |
| Size | 29er Front/ 27.5er Rear |
| Rim |
Finish: UD Matt
Width: External/Internal: 40mm/34mm
|
| Depth | 32mm |
| Profile | Clincher/Tubeless Ready |
| Hub | Front: Novatec 791 Hub, 6 Bolts, 15*110mm Rear: Novatec 902 Hub, 6 Bolts, 12*148mm |
| Spoke | Sapim Basic Leader Round Spokes |
| Spoke Count | Front: 32 Rear: 32 |
| Spoke Pattern | Front: 3X cross Rear: Drive-Side/Non-Drive: 3X cross
|
| Nipple | CN, Brass Color: Black |
| Cassette Compatibility |
Shimano 10/11 speed |
| Disc Mount | 6 Bolt |
| Weight | Total: 2040g Front: 960g Rear: 1080g |
| Assemble Method: | Handbuilt |
| Guarantee | 2 years |
| Package Include | 1 set of wheelse |
| Packing Size | 81.5cm x 17cm x 65.5cm |