29er carbon hardtail boost frame M27 15 inch (USA Warehouse-Used/Second Hand)
Purchase Notes: This item can not be returned once purchased! There is no warranty for the used wheelset, and no refund for the used wheelset. And I need to remind you this item can not be returned once have been sent, and you may need to adjust the tension of the spokes because it has been used before. If the spokes or nipples are lost, you can take pics to us, and we can send it to you. But we will not pay for the fix cost. Hope you can understand.
| Type | Mountain Bike Frame |
| Wheel Size | 29ER |
| Material | carbon fiber |
| Weave | UD |
| Recommended fork travel | 100-130mm |
| Frame Weight | 1200g(17 inch) |
| Frame Size | 15 inch |
| Headset | Top 1-1/8",down 1- 1/2" |
| BB | BB92 |
| Seatpost | 31.6mm |
| Seatpost Clamp | 34.9mm |
| Max Tires | 29 x 2.35'' |

Original: $475.00
-65%$475.00
$166.25









Description
Purchase Notes: This item can not be returned once purchased! There is no warranty for the used wheelset, and no refund for the used wheelset. And I need to remind you this item can not be returned once have been sent, and you may need to adjust the tension of the spokes because it has been used before. If the spokes or nipples are lost, you can take pics to us, and we can send it to you. But we will not pay for the fix cost. Hope you can understand.
| Type | Mountain Bike Frame |
| Wheel Size | 29ER |
| Material | carbon fiber |
| Weave | UD |
| Recommended fork travel | 100-130mm |
| Frame Weight | 1200g(17 inch) |
| Frame Size | 15 inch |
| Headset | Top 1-1/8",down 1- 1/2" |
| BB | BB92 |
| Seatpost | 31.6mm |
| Seatpost Clamp | 34.9mm |
| Max Tires | 29 x 2.35'' |
