🚚 Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now
86mm Track Wheels DT370 Hub
Specifications
| Type | Carbon Racing Bike Wheelset |
| Material | 100% Carbon Fiber Toray T700 |
| Size | 700C |
| Rim |
Finish: UD Matt Drills: 20/24 Holes Width: External: 25mm |
| Depth | 86mm |
| Profile | Clincher Tubeless Ready |
| Hub | DT 370 |
| Spoke | Sapim CX-Ray Spokes |
| Spoke Count | Front: 20 Rear: 24 |
| Nipple | Alloy Color: Black |
| Rider Weight Limit | 243.5lbs/110kg |
$264.25
Original: $755.00
-65%86mm Track Wheels DT370 Hub—
$755.00
$264.25












Description
Specifications
| Type | Carbon Racing Bike Wheelset |
| Material | 100% Carbon Fiber Toray T700 |
| Size | 700C |
| Rim |
Finish: UD Matt Drills: 20/24 Holes Width: External: 25mm |
| Depth | 86mm |
| Profile | Clincher Tubeless Ready |
| Hub | DT 370 |
| Spoke | Sapim CX-Ray Spokes |
| Spoke Count | Front: 20 Rear: 24 |
| Nipple | Alloy Color: Black |
| Rider Weight Limit | 243.5lbs/110kg |






















