🚚 Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now
AERO 40 25mm
Rim Specs
| Model | AERO 40 Rim |
|---|---|
| RIM TYPE | Clincher: Carbon, tubeless-ready |
| MATERIAL | 100% Carbon Fiber Toray T700 & T800 |
| RIM DEPTH | 40mm |
| RIM HOLES | 18/20/24 Holes |
| RIM WIDTH | External/Internal: 25mm/18.35mm |
| BREAKING SURFACE | 3K Twill/Without Brake Track |
| BREAK TRACK HEIGHT | 14mm/No |
| RECOMMENDED TYRE SIZE | 700 x 25-40mm |
| WEIGHT | 410+-20g/pc |
| PACKAGED INCLUDED | 1 pc of rim |
Select Holes
Select Brake Surface
From $70.00
Original: $200.00
-65%AERO 40 25mm—
$200.00
$70.00





Description
Rim Specs
| Model | AERO 40 Rim |
|---|---|
| RIM TYPE | Clincher: Carbon, tubeless-ready |
| MATERIAL | 100% Carbon Fiber Toray T700 & T800 |
| RIM DEPTH | 40mm |
| RIM HOLES | 18/20/24 Holes |
| RIM WIDTH | External/Internal: 25mm/18.35mm |
| BREAKING SURFACE | 3K Twill/Without Brake Track |
| BREAK TRACK HEIGHT | 14mm/No |
| RECOMMENDED TYRE SIZE | 700 x 25-40mm |
| WEIGHT | 410+-20g/pc |
| PACKAGED INCLUDED | 1 pc of rim |