🚚 Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now
AERO Series Disc Wheels US
The AERO Series Disc Wheels US feature a streamlined AERO disc design that is currently the hottest selling item. Available in various depths and widths, these wheels offer optimal performance for any cyclist. Upgrade your ride with these top-of-the-line disc wheels.
Specification
| Type | Carbon AERO DiscWheelset |
| Rim | Superlight AERO Rim |
| Material | Carbon Fiber Toray T700 & T800 |
| Depth | 40/52mm |
|
Width |
AERO 52 Disc: Outer Width: 27.3mm Inner Width: 21mm AERO 40 Plus Disc: Outer Width: 27.8mm Inner Width: 23mm |
| Profile | Clincher Tubeless Ready |
| Hub | ICAN D01 Hub (Centerlock, 12x100/12x142mm) |
| Spoke | Sapim CX-Ray Spokes |
| Spoke Count | Front: 24 Rear: 24 |
| Spoke Pattern | Front: 2-cross Rear: 2-cross
|
| Nipple |
Sapim Material:Alloy Color: Black |
| Cassette Compatibility | Shimano 11speeds |
| Braking Surface | No Braking Surface |
| Recommended Tyre Size | 700 x 25-30mm |
| Rider Weight Limit | 110kg |
| Guarantee | 2 years |
| Included | Wheelset, tubeless tape, valves |
| Packing Size | 81.5cm x 17cm x 65.5cm |
Weight(+-20g)
AERO 52 Disc:Total: 1415g Front: 630g Rear: 785g
AERO 40 Plus Disc:Total: 1382g Front: 620g Rear: 762g





Select Size
Select Freehub
From $264.25
Original: $755.00
-65%AERO Series Disc Wheels US—
$755.00
$264.25


















Description
The AERO Series Disc Wheels US feature a streamlined AERO disc design that is currently the hottest selling item. Available in various depths and widths, these wheels offer optimal performance for any cyclist. Upgrade your ride with these top-of-the-line disc wheels.
Specification
| Type | Carbon AERO DiscWheelset |
| Rim | Superlight AERO Rim |
| Material | Carbon Fiber Toray T700 & T800 |
| Depth | 40/52mm |
|
Width |
AERO 52 Disc: Outer Width: 27.3mm Inner Width: 21mm AERO 40 Plus Disc: Outer Width: 27.8mm Inner Width: 23mm |
| Profile | Clincher Tubeless Ready |
| Hub | ICAN D01 Hub (Centerlock, 12x100/12x142mm) |
| Spoke | Sapim CX-Ray Spokes |
| Spoke Count | Front: 24 Rear: 24 |
| Spoke Pattern | Front: 2-cross Rear: 2-cross
|
| Nipple |
Sapim Material:Alloy Color: Black |
| Cassette Compatibility | Shimano 11speeds |
| Braking Surface | No Braking Surface |
| Recommended Tyre Size | 700 x 25-30mm |
| Rider Weight Limit | 110kg |
| Guarantee | 2 years |
| Included | Wheelset, tubeless tape, valves |
| Packing Size | 81.5cm x 17cm x 65.5cm |
Weight(+-20g)
AERO 52 Disc:Total: 1415g Front: 630g Rear: 785g
AERO 40 Plus Disc:Total: 1382g Front: 620g Rear: 762g









