š Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now
FL38 Max
FL38 Max disc wheels boasts the DT-like Ratchet System, providing top-notch performance for serious cyclists. Crafted with carbon fiber and S&S bearings, these wheels offer unmatched durability and a seamless ride. Discover the ultimate cycling experience with FL38 Max.
Specification
| Type | Ā Carbon Disc Wheelset |
| Rims | Ā Superlight FL38 Max |
| Material | Ā 100% Carbon Fiber Toray T700 & T800 |
| Size | Ā 700C |
| Rim |
Ā Drills: 24/24 Holes Ā Inner Width: 21mm |
| Depth | Ā 38mm |
| Profile |
Ā Clincher Tubeless ReadyĀ |
| Hub |
Ā ICAN D28 Centerlock, 12x100/12x142mm |
| Spoke | Ā SapimĀ CX-Ray Spokes |
| Spoke Count | Ā Front: 24Ā Ā Rear: 24 |
| Spoke Pattern |
Front: 2-crossĀ Ā Ā Rear: 2-crossĀ Ā
|
| Nipple | Ā Alloy Ā Color: Black |
| Cassette Compatibility | Ā Shimano 11 speed |
| Wheelset Weight |
Ā Standard D28 hubs Total: 1300+-20gĀ Ā (Centerlock, 12x100/12x142mm) Ā Front: 598+-10gĀ Ā Rear: 702+-10g |
| Braking Surface | Ā No Braking Surface |
| Recommended Tyre Size | Ā 700 x 28-40mm |
| Rider Weight Limit | Ā 105kg |
| Guarantee | Ā 2 years |
| Package Included |
A pair of WheelsetĀ ValvesĀ Rim Tape |
| Packing Size | Ā 81.5cm x 17cm x 65.5cm |
Select Driver body type
From $237.65
Original: $679.00
-65%FL38 Maxā
$679.00
$237.65











Description
FL38 Max disc wheels boasts the DT-like Ratchet System, providing top-notch performance for serious cyclists. Crafted with carbon fiber and S&S bearings, these wheels offer unmatched durability and a seamless ride. Discover the ultimate cycling experience with FL38 Max.
Specification
| Type | Ā Carbon Disc Wheelset |
| Rims | Ā Superlight FL38 Max |
| Material | Ā 100% Carbon Fiber Toray T700 & T800 |
| Size | Ā 700C |
| Rim |
Ā Drills: 24/24 Holes Ā Inner Width: 21mm |
| Depth | Ā 38mm |
| Profile |
Ā Clincher Tubeless ReadyĀ |
| Hub |
Ā ICAN D28 Centerlock, 12x100/12x142mm |
| Spoke | Ā SapimĀ CX-Ray Spokes |
| Spoke Count | Ā Front: 24Ā Ā Rear: 24 |
| Spoke Pattern |
Front: 2-crossĀ Ā Ā Rear: 2-crossĀ Ā
|
| Nipple | Ā Alloy Ā Color: Black |
| Cassette Compatibility | Ā Shimano 11 speed |
| Wheelset Weight |
Ā Standard D28 hubs Total: 1300+-20gĀ Ā (Centerlock, 12x100/12x142mm) Ā Front: 598+-10gĀ Ā Rear: 702+-10g |
| Braking Surface | Ā No Braking Surface |
| Recommended Tyre Size | Ā 700 x 28-40mm |
| Rider Weight Limit | Ā 105kg |
| Guarantee | Ā 2 years |
| Package Included |
A pair of WheelsetĀ ValvesĀ Rim Tape |
| Packing Size | Ā 81.5cm x 17cm x 65.5cm |





