🚚 Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now
FL38/52 Max
FL38/52 Max disc wheels boasts the DT-like Ratchet System, providing top-notch performance for serious cyclists. Crafted with carbon fiber and S&S bearings, these wheels offer unmatched durability and a seamless ride. Discover the ultimate cycling experience with FL38/52 Max.
Specification
| Type | Carbon Disc Wheelset |
| Rims | Superlight FL38/52 Max |
| Material | 100% Carbon Fiber Toray T700 & T800 |
| Size | 700C |
| Rim |
Drills: 24/24 Holes Inner Width: 21mm |
| Depth | 38/52mm |
| Profile |
Clincher Tubeless Ready |
| Hub |
ICAN D28 Centerlock, 12x100/12x142mm |
| Spoke | Sapim CX-Ray Spokes |
| Spoke Count | Front: 24 Rear: 24 |
| Spoke Pattern |
Front: 2-cross Rear: 2-cross
|
| Nipple | Alloy Color: Black |
| Cassette Compatibility | Shimano 11 speed |
| Wheelset Weight |
Standard D28 hubs Total: 1338+-20g (Centerlock, 12x100/12x142mm) Front: 598+-10g Rear: 740+-10g |
| Braking Surface | No Braking Surface |
| Recommended Tyre Size | 700 x 28-40mm |
| Rider Weight Limit | 105kg |
| Guarantee | 2 years |
| Package Included |
A pair of Wheelset Valves Rim Tape |
| Packing Size | 81.5cm x 17cm x 65.5cm |
Select Driver body type
From $244.65
Original: $699.00
-65%FL38/52 Max—
$699.00
$244.65








Description
FL38/52 Max disc wheels boasts the DT-like Ratchet System, providing top-notch performance for serious cyclists. Crafted with carbon fiber and S&S bearings, these wheels offer unmatched durability and a seamless ride. Discover the ultimate cycling experience with FL38/52 Max.
Specification
| Type | Carbon Disc Wheelset |
| Rims | Superlight FL38/52 Max |
| Material | 100% Carbon Fiber Toray T700 & T800 |
| Size | 700C |
| Rim |
Drills: 24/24 Holes Inner Width: 21mm |
| Depth | 38/52mm |
| Profile |
Clincher Tubeless Ready |
| Hub |
ICAN D28 Centerlock, 12x100/12x142mm |
| Spoke | Sapim CX-Ray Spokes |
| Spoke Count | Front: 24 Rear: 24 |
| Spoke Pattern |
Front: 2-cross Rear: 2-cross
|
| Nipple | Alloy Color: Black |
| Cassette Compatibility | Shimano 11 speed |
| Wheelset Weight |
Standard D28 hubs Total: 1338+-20g (Centerlock, 12x100/12x142mm) Front: 598+-10g Rear: 740+-10g |
| Braking Surface | No Braking Surface |
| Recommended Tyre Size | 700 x 28-40mm |
| Rider Weight Limit | 105kg |
| Guarantee | 2 years |
| Package Included |
A pair of Wheelset Valves Rim Tape |
| Packing Size | 81.5cm x 17cm x 65.5cm |