🚚 Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now
45mm/55mm Tubular Road bike Wheels
Specification
| Type | Carbon Wheelset |
| Material | 100% Carbon Fiber Toray T700 |
| Size | 700C |
| Rim | Finish: UD Matt Drills: 20/24 Holes Width: External:23mm |
| Depth | Front 45mm/ Rear 55mm |
| Profile | Tubular |
| Hub |
Novatec 511/522 |
| Spoke |
CN spokes |
| Spoke Count | Front: 20 Rear: 24 |
| Spoke Tension |
Front: Radial Rear: Non-Drive Side: Radial Drive Side: 2 x Cross |
| Spoke Pattern | Front:Radial Rear: 2-cross drive side
Radial non drive side
|
| Nipple | Alloy Color: Black |
| Cassette Compatibility | Shimano 11 speed |
| Brake Surface | Basalt |
| Packing Size | 81.5cm x 17cm x 65.5cm |
$115.50
Original: $330.00
-65%45mm/55mm Tubular Road bike Wheels—
$330.00
$115.50




Description
Specification
| Type | Carbon Wheelset |
| Material | 100% Carbon Fiber Toray T700 |
| Size | 700C |
| Rim | Finish: UD Matt Drills: 20/24 Holes Width: External:23mm |
| Depth | Front 45mm/ Rear 55mm |
| Profile | Tubular |
| Hub |
Novatec 511/522 |
| Spoke |
CN spokes |
| Spoke Count | Front: 20 Rear: 24 |
| Spoke Tension |
Front: Radial Rear: Non-Drive Side: Radial Drive Side: 2 x Cross |
| Spoke Pattern | Front:Radial Rear: 2-cross drive side
Radial non drive side
|
| Nipple | Alloy Color: Black |
| Cassette Compatibility | Shimano 11 speed |
| Brake Surface | Basalt |
| Packing Size | 81.5cm x 17cm x 65.5cm |





