🚚 Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now
FL40mm Tubular Rim Brake Wheels US
Specification
| Type | Carbon Wheelset |
| Material | 100% Carbon Fiber Toray T700 |
| Size | 700C |
| Rim | Finish: UD Matt Drills: 20/24 Holes Width: External:25mm |
| Depth | 40mm |
| Profile | Tubular |
| Hub |
ICAN Standard Hubs R45 |
| Spoke |
Pillar 1423 spokes |
| Spoke Count | Front: 20 Rear: 24 |
| Spoke Pattern | Front:Radial Rear: 2-cross drive side
Radial non drive side
|
| Nipple | Alloy Color: Black |
| Cassette Compatibility | Shimano 10/11 speeds |
| Wheelset Weight |
Front: 635+-20g Rear: 794+-20g |
| Brake Surface | 3K Twill |
| Packing Size | 81.5cm x 17cm x 65.5cm |
$157.50
Original: $450.00
-65%FL40mm Tubular Rim Brake Wheels US—
$450.00
$157.50






Description
Specification
| Type | Carbon Wheelset |
| Material | 100% Carbon Fiber Toray T700 |
| Size | 700C |
| Rim | Finish: UD Matt Drills: 20/24 Holes Width: External:25mm |
| Depth | 40mm |
| Profile | Tubular |
| Hub |
ICAN Standard Hubs R45 |
| Spoke |
Pillar 1423 spokes |
| Spoke Count | Front: 20 Rear: 24 |
| Spoke Pattern | Front:Radial Rear: 2-cross drive side
Radial non drive side
|
| Nipple | Alloy Color: Black |
| Cassette Compatibility | Shimano 10/11 speeds |
| Wheelset Weight |
Front: 635+-20g Rear: 794+-20g |
| Brake Surface | 3K Twill |
| Packing Size | 81.5cm x 17cm x 65.5cm |





