Flyee Road Frame+AERO II Wheels|Road Bike Build
We have recommended the best combination for you, if you are looking for the frame and wheelsets to build your full bike, you can buy them together.
You will get more affordable price. You only need to spend the cost of a big brand frame, you can get the frame and wheelset together with big brand
Specification
Type: Light weight road bike disc frame
Frame: Flyee (Flat mount)
Material: Toray T700 & T800 & T1000 carbon
Weave: Painting
Seat post: 27.2mm round, 0mm offset
Weight: Fork-365+-10g (Painting)
Frame in Glossy Silver Gradient Blue: 52cm-867+-20g
Frame in Glossy W2311: 52cm-890+-20g
Frame in Glossy Dark Red: 52cm-875+-20g
Headtube: 1-1/2",1-1/2"
BB: T47
Available size: 47/ 50/ 52/ 54/ 57cm
Max tire size: 700C x 32mm
Cable plug: Internal Cable Routing
Axle: 100*12mm/142*12mm
Rotor Size: Front-160mm; Rear-140mm
Package included: Frame+fork+seatpost+thru axles+hanger
If you order the handlebar together, the package included will add handlebar and spacers.
| Type | Carbon AERO II Disc Wheelset |
| Rim | Superlight AERO II |
| Material | Carbon Fiber Toray T700 & T800 |
| Size | 700C |
| Rim Wide |
38mm: External:27.3mm Inner : 21mm 40mm: External: 28mm Inner : 23mm 50mm: External: 28mm Inner : 23mm |
| Depth | 38/40/50mm |
| Profile | Clincher Tubeless Ready |
| Hub | ICAN D91 Hub (Centerlock, 12x100/12x142mm) |
| Spoke | Sapim CX-Ray Spokes |
| Spoke Count | Front: 24 Rear: 24 |
| Spoke Pattern | Front: 2-cross Rear: 2-cross
|
| Nipple | Alloy Color: Black |
| Cassette Compatibility | Shimano 10/11speeds |
| Wheelset Weight |
AERO 38 II Disc:Total: 1265+-20g Front: 590+-10g Rear: 675+-10g AERO 40 II Disc:Total: 1177+-20g Front: 549+-10g Rear: 628+-10g AERO 50 II Disc:Total: 1430g Front: 645g Rear: 785g |
| Braking Surface | No Braking Surface |
| Recommended Tyre Size | 700 x 25-30mm |
| Rider Weight Limit | 110kg |
| Guarantee | 2 years |
Original: $1,798.00
-65%$1,798.00
$629.30
Description
We have recommended the best combination for you, if you are looking for the frame and wheelsets to build your full bike, you can buy them together.
You will get more affordable price. You only need to spend the cost of a big brand frame, you can get the frame and wheelset together with big brand
Specification
Type: Light weight road bike disc frame
Frame: Flyee (Flat mount)
Material: Toray T700 & T800 & T1000 carbon
Weave: Painting
Seat post: 27.2mm round, 0mm offset
Weight: Fork-365+-10g (Painting)
Frame in Glossy Silver Gradient Blue: 52cm-867+-20g
Frame in Glossy W2311: 52cm-890+-20g
Frame in Glossy Dark Red: 52cm-875+-20g
Headtube: 1-1/2",1-1/2"
BB: T47
Available size: 47/ 50/ 52/ 54/ 57cm
Max tire size: 700C x 32mm
Cable plug: Internal Cable Routing
Axle: 100*12mm/142*12mm
Rotor Size: Front-160mm; Rear-140mm
Package included: Frame+fork+seatpost+thru axles+hanger
If you order the handlebar together, the package included will add handlebar and spacers.
| Type | Carbon AERO II Disc Wheelset |
| Rim | Superlight AERO II |
| Material | Carbon Fiber Toray T700 & T800 |
| Size | 700C |
| Rim Wide |
38mm: External:27.3mm Inner : 21mm 40mm: External: 28mm Inner : 23mm 50mm: External: 28mm Inner : 23mm |
| Depth | 38/40/50mm |
| Profile | Clincher Tubeless Ready |
| Hub | ICAN D91 Hub (Centerlock, 12x100/12x142mm) |
| Spoke | Sapim CX-Ray Spokes |
| Spoke Count | Front: 24 Rear: 24 |
| Spoke Pattern | Front: 2-cross Rear: 2-cross
|
| Nipple | Alloy Color: Black |
| Cassette Compatibility | Shimano 10/11speeds |
| Wheelset Weight |
AERO 38 II Disc:Total: 1265+-20g Front: 590+-10g Rear: 675+-10g AERO 40 II Disc:Total: 1177+-20g Front: 549+-10g Rear: 628+-10g AERO 50 II Disc:Total: 1430g Front: 645g Rear: 785g |
| Braking Surface | No Braking Surface |
| Recommended Tyre Size | 700 x 25-30mm |
| Rider Weight Limit | 110kg |
| Guarantee | 2 years |





