Gravel Frame Graro + G25 SL Wheels|Gravel Bike Buiild
Specification
Type: UCI Gravel frame disc
Frame: Graro (Flat mount)
Material: Toray T700 & T800 & T1000 carbon
Weave: Painting
Weight: Fork-470g (Painting)
Frame in Glossy YS2386-1: 52cm-1095+-20g
Frame in Glossy YS955: 52cm-1073+-20g
Headtube: 1-1/2",1-1/2"
BB: T47
Available size: 49/ 52/ 54/ 56/ 58cm
Max tire size: Road disc-700C x 45mm
Cable plug: Internal Cable Routing
Axle: 100*12mm/142*12mm
Rotor Size: Front-160mm; Rear-140mm
Package included: Frame+fork+seatpost+bearings+thru axles+hanger
If you order the handlebar together, the package included will add handlebar and spacers.
Note: The Graro frame can only be equipped with gravel groupsets. For double chainrings, the maximum size is 48-31T, and for a single chainring, the maximum size is 42T.
Specification
| Type | Gravel Wheelset |
| Materials | Carbon Fiber T700 |
| Size | 700C |
| Rim Width |
Internal: 25mm
External:31.3mm
|
| Rim Depth | 50mm |
| Profile | Clincher Tubeless Ready |
| Hub | D91 |
| Spoke | Sapim CX-Ray |
| Spoke Count | Front: 24 Rear: 24 |
| Spoke Pattern | Front: 2X cross Rear: Drive-Side/Non-Drive: 2X cross
|
| Nipple |
Alloy Color: Black Color: Black |
| Cassette Compatibility |
Shimano 11 speed |
| Disc Type | Centerlock |
| G25 SL: Total: 1352g Front: 636g Rear: 716g | |
| Assemble Method: | Handbuilt |
| Guarantee | 2 years |
| Package Include | 1 set of wheelset |
| Packing Size | 81.5cm x 17cm x 65.5cm |
Original: $1,619.00
-65%$1,619.00
$566.65


Description
Specification
Type: UCI Gravel frame disc
Frame: Graro (Flat mount)
Material: Toray T700 & T800 & T1000 carbon
Weave: Painting
Weight: Fork-470g (Painting)
Frame in Glossy YS2386-1: 52cm-1095+-20g
Frame in Glossy YS955: 52cm-1073+-20g
Headtube: 1-1/2",1-1/2"
BB: T47
Available size: 49/ 52/ 54/ 56/ 58cm
Max tire size: Road disc-700C x 45mm
Cable plug: Internal Cable Routing
Axle: 100*12mm/142*12mm
Rotor Size: Front-160mm; Rear-140mm
Package included: Frame+fork+seatpost+bearings+thru axles+hanger
If you order the handlebar together, the package included will add handlebar and spacers.
Note: The Graro frame can only be equipped with gravel groupsets. For double chainrings, the maximum size is 48-31T, and for a single chainring, the maximum size is 42T.
Specification
| Type | Gravel Wheelset |
| Materials | Carbon Fiber T700 |
| Size | 700C |
| Rim Width |
Internal: 25mm
External:31.3mm
|
| Rim Depth | 50mm |
| Profile | Clincher Tubeless Ready |
| Hub | D91 |
| Spoke | Sapim CX-Ray |
| Spoke Count | Front: 24 Rear: 24 |
| Spoke Pattern | Front: 2X cross Rear: Drive-Side/Non-Drive: 2X cross
|
| Nipple |
Alloy Color: Black Color: Black |
| Cassette Compatibility |
Shimano 11 speed |
| Disc Type | Centerlock |
| G25 SL: Total: 1352g Front: 636g Rear: 716g | |
| Assemble Method: | Handbuilt |
| Guarantee | 2 years |
| Package Include | 1 set of wheelset |
| Packing Size | 81.5cm x 17cm x 65.5cm |




