🚚 Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now
F945E Enduro
Technical Specifications
| Rim Type | Clincher: Carbon, tubeless-ready |
|---|---|
| MODEL | F945E |
| RIM MATRIAL | 100% Carbon Fiber Toray T700 |
| RIM DEPTH | 23mm |
| RIM WIDTH |
External:50mm Internal: 45mm |
| BREAKING SURFACE | NO |
| RECOMMENDED TYRE SIZE | 29"*2.5''-3.0'' |
| FRONT SPOKE PATTERN | Three-cross |
| REAR SPOKE PATTERN | Drive-Side/Non-Drive: Three-cross |
| SPOKE COUNT | Front/Rear: 32/32 |
| SPOKE TYPE | Sapim Basic Leader Round Spokes |
| NIPPLE TYPE | CN Brass |
| FRONT HUB |
Novatec 791 Hub, 6 Bolts, sealed cartridge bearings, 15x110mm |
| REAR HUB |
Novatec 902 Hub, 6 Bolts, sealed cartridge bearings, 12x148mm
|
| ERD | 593mm |
| Package Include |
1 set of wheelset |
| WHEELSET WEIGHT |
Front/Rear/Total: 1030g/1173g/2203g |
Select Driver Body Type
From $189.00
Original: $540.00
-65%F945E Enduro—
$540.00
$189.00











Description
Technical Specifications
| Rim Type | Clincher: Carbon, tubeless-ready |
|---|---|
| MODEL | F945E |
| RIM MATRIAL | 100% Carbon Fiber Toray T700 |
| RIM DEPTH | 23mm |
| RIM WIDTH |
External:50mm Internal: 45mm |
| BREAKING SURFACE | NO |
| RECOMMENDED TYRE SIZE | 29"*2.5''-3.0'' |
| FRONT SPOKE PATTERN | Three-cross |
| REAR SPOKE PATTERN | Drive-Side/Non-Drive: Three-cross |
| SPOKE COUNT | Front/Rear: 32/32 |
| SPOKE TYPE | Sapim Basic Leader Round Spokes |
| NIPPLE TYPE | CN Brass |
| FRONT HUB |
Novatec 791 Hub, 6 Bolts, sealed cartridge bearings, 15x110mm |
| REAR HUB |
Novatec 902 Hub, 6 Bolts, sealed cartridge bearings, 12x148mm
|
| ERD | 593mm |
| Package Include |
1 set of wheelset |
| WHEELSET WEIGHT |
Front/Rear/Total: 1030g/1173g/2203g |











