F922 XC Wheels
| Type | Carbon MTB wheelset |
| Materials | 100% Carbon Fiber Toray T700 |
| Size | 29er |
| Rim |
Finish: UD Matt
Width: External/Internal: 27mm/22mm
|
| Depth | 24mm |
| Profile | Clincher/Tubeless Ready |
| Hub |
Front: Novatec D791, 6 Bolts, 15*110mm. Rear: Novatec D902, 6 Bolts, 12*148mm WHITEINDUSTRIES-CLD, centerlock, 15x110mm, sealed cartridge bearings. WHITEINDUSTRIES-CLD, centerlock, 12x148mm,sealed cartridge bearings. Front: DT350, 6 Bolts, 15*110mm. Rear: DT350, 6 Bolts, 12*148mm Front: DT240, 6 Bolts, 15*110mm. Rear: DT240, 6 Bolts, 12*148mm |
| Spoke | Sapim Basic Leader Round (Novatec hubs) / Sapim CX-Ray (WHITEINDUSTRIES-CLD, DT hubs) |
| Spoke Count | Front: 28 Rear: 28 |
| Spoke Pattern | Front: 3X cross Rear: Drive-Side/Non-Drive: 3X cross
|
| Nipple | CN, Brass Color: Black |
| Cassette Compatibility |
Shimano 10/11 speed Sram XD Driver 10/11 speed Shimano 12 Speed |
| Disc Mount | 6 Bolt/ Centerlock (WHITEINDUSTRIES-CLD) |
| Weight | Total:1740g, Front: 764g, Rear: 976g (Novatec) Total:1573g, Front: 722g, Rear: 851g (WHITEINDUSTRIES-CLD) Total: 1369g, Front: 639g, Rear: 730g (DT240) |
| Assemble Method: | Handbuilt |
| Guarantee | 2 years |
| Package Include | 1 set of wheelset |
| Packing Size | 81.5cm x 17cm x 65.5cm |
Original: $540.00
-65%$540.00
$189.00




















Description
| Type | Carbon MTB wheelset |
| Materials | 100% Carbon Fiber Toray T700 |
| Size | 29er |
| Rim |
Finish: UD Matt
Width: External/Internal: 27mm/22mm
|
| Depth | 24mm |
| Profile | Clincher/Tubeless Ready |
| Hub |
Front: Novatec D791, 6 Bolts, 15*110mm. Rear: Novatec D902, 6 Bolts, 12*148mm WHITEINDUSTRIES-CLD, centerlock, 15x110mm, sealed cartridge bearings. WHITEINDUSTRIES-CLD, centerlock, 12x148mm,sealed cartridge bearings. Front: DT350, 6 Bolts, 15*110mm. Rear: DT350, 6 Bolts, 12*148mm Front: DT240, 6 Bolts, 15*110mm. Rear: DT240, 6 Bolts, 12*148mm |
| Spoke | Sapim Basic Leader Round (Novatec hubs) / Sapim CX-Ray (WHITEINDUSTRIES-CLD, DT hubs) |
| Spoke Count | Front: 28 Rear: 28 |
| Spoke Pattern | Front: 3X cross Rear: Drive-Side/Non-Drive: 3X cross
|
| Nipple | CN, Brass Color: Black |
| Cassette Compatibility |
Shimano 10/11 speed Sram XD Driver 10/11 speed Shimano 12 Speed |
| Disc Mount | 6 Bolt/ Centerlock (WHITEINDUSTRIES-CLD) |
| Weight | Total:1740g, Front: 764g, Rear: 976g (Novatec) Total:1573g, Front: 722g, Rear: 851g (WHITEINDUSTRIES-CLD) Total: 1369g, Front: 639g, Rear: 730g (DT240) |
| Assemble Method: | Handbuilt |
| Guarantee | 2 years |
| Package Include | 1 set of wheelset |
| Packing Size | 81.5cm x 17cm x 65.5cm |











