🚚 Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now
F930E Enduro
Specification
| Type | Carbon MTB wheelset |
| Materials | 100% Carbon Fiber Toray T700 |
| Size | 29er |
| Rim |
Finish: UD Matt
Width: External/Internal: 35mm/30mm
|
| Depth | 25mm |
| Profile | Clincher Tubeless Ready |
| Hub | Front: Novatec 791 Hub, 6 Bolts, 15*110mm Rear: Novatec 902 Hub, 6 Bolts, 12*148mm |
| Spoke | Sapim Basic Leader Round Spokes |
| Spoke Count | Front: 32 Rear: 32 |
| Spoke Pattern | Front: 3X cross Rear: Drive-Side/Non-Drive: 3X cross
|
| Nipple | CN, Brass Color: Black |
| Cassette Compatibility |
Shimano 10/11 speed Sram XD Driver 10/11 speed Shimano 12 Speed |
| Disc Mount | 6 Bolt |
| Weight | Total: 1997g Front: 896g Rear: 1101g |
| Assemble Method: | Handbuilt |
| Guarantee | 2 years |
| Package Include | 1 set of wheelset |
| Packing Size | 81.5cm x 17cm x 65.5cm |
Select Driver body type
From $189.00
Original: $540.00
-65%F930E Enduro—
$540.00
$189.00







Description
Specification
| Type | Carbon MTB wheelset |
| Materials | 100% Carbon Fiber Toray T700 |
| Size | 29er |
| Rim |
Finish: UD Matt
Width: External/Internal: 35mm/30mm
|
| Depth | 25mm |
| Profile | Clincher Tubeless Ready |
| Hub | Front: Novatec 791 Hub, 6 Bolts, 15*110mm Rear: Novatec 902 Hub, 6 Bolts, 12*148mm |
| Spoke | Sapim Basic Leader Round Spokes |
| Spoke Count | Front: 32 Rear: 32 |
| Spoke Pattern | Front: 3X cross Rear: Drive-Side/Non-Drive: 3X cross
|
| Nipple | CN, Brass Color: Black |
| Cassette Compatibility |
Shimano 10/11 speed Sram XD Driver 10/11 speed Shimano 12 Speed |
| Disc Mount | 6 Bolt |
| Weight | Total: 1997g Front: 896g Rear: 1101g |
| Assemble Method: | Handbuilt |
| Guarantee | 2 years |
| Package Include | 1 set of wheelset |
| Packing Size | 81.5cm x 17cm x 65.5cm |











