🚚 Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now
F935E Enduro
Front Wheel:
- Hub size: 110×15mm(thru axle)
- Hub: Novatec 791 Hub, 6 Bolts 2 sealed bearings
- Spoke: Sapim Basic Leader Round Spokes
- Spoke Pattern: 3 cross
- Holes: 32 Holes
- Nipple: CN, Brass
- Weight: 960+-20g
Rear Wheel:
- Hub size: 148×12mm(thru axle)
- Hub: Novatec 902 Hub 4 sealed bearings
- Cassette Compatibility: Shimano 10/11 speed/Sram XD Drive/Shimano 12 Speed
- Spoke: Sapim Basic Leader Round Spokes
- Spoke Pattern: Drive-Side/Non-Drive: 3 cross
- Holes: 32 Holes
- Nipple: CN, Brass
- Weight: 1175+-20g
What is the difference between F935E and F945E
- The geometric cross-sections are different.
- The inner width is different.The inner width of F935E is 34mm.The inner width of F945E is 45mm.
The same between Enduro F935E and F945E
- The spoke hole count is same
- Euduro F935E Spoke Count is 32
- F945E Spoke Count is 32
The weight is different.
- Euduro F935E weight is 2134+/-40 g
- F945E weight is 2203g
What is the rim weight
The rim weight is 530+/-5g
Specification
| Type | Carbon MTB wheelset |
| Materials | 100% Carbon Fiber Toray T700 |
| Size | 29er |
| Rim |
Finish: UD Matt
Width: External/Internal: 40mm/34mm
|
| Depth | 32mm |
| Profile | Clincher/Tubeless Ready |
| Hub | Front: Novatec 791 Hub, 6 Bolts, 15*110mm Rear: Novatec 902 Hub, 6 Bolts, 12*148mm |
| Spoke | Sapim Basic Leader Round Spokes |
| Spoke Count | Front: 32 Rear: 32 |
| Spoke Pattern | Front: 3X cross Rear: Drive-Side/Non-Drive: 3X cross
|
| Nipple | CN, Brass Color: Black |
| Cassette Compatibility |
Shimano 10/11 speed Sram XD Driver 12 speed Shimano 12 Speed |
| Disc Mount | 6 Bolt |
| Weight | Total: 2134g Front: 960g Rear: 1174g |
| Assemble Method: | Handbuilt |
| Guarantee | 2 years |
| Package Include | 1 set of wheelset |
| Packing Size | 81.5cm x 17cm x 65.5cm |
The expert‘s review
Select Driver body type
From $189.00
Original: $540.00
-65%F935E Enduro—
$540.00
$189.00









Description
Front Wheel:
- Hub size: 110×15mm(thru axle)
- Hub: Novatec 791 Hub, 6 Bolts 2 sealed bearings
- Spoke: Sapim Basic Leader Round Spokes
- Spoke Pattern: 3 cross
- Holes: 32 Holes
- Nipple: CN, Brass
- Weight: 960+-20g
Rear Wheel:
- Hub size: 148×12mm(thru axle)
- Hub: Novatec 902 Hub 4 sealed bearings
- Cassette Compatibility: Shimano 10/11 speed/Sram XD Drive/Shimano 12 Speed
- Spoke: Sapim Basic Leader Round Spokes
- Spoke Pattern: Drive-Side/Non-Drive: 3 cross
- Holes: 32 Holes
- Nipple: CN, Brass
- Weight: 1175+-20g
What is the difference between F935E and F945E
- The geometric cross-sections are different.
- The inner width is different.The inner width of F935E is 34mm.The inner width of F945E is 45mm.
The same between Enduro F935E and F945E
- The spoke hole count is same
- Euduro F935E Spoke Count is 32
- F945E Spoke Count is 32
The weight is different.
- Euduro F935E weight is 2134+/-40 g
- F945E weight is 2203g
What is the rim weight
The rim weight is 530+/-5g
Specification
| Type | Carbon MTB wheelset |
| Materials | 100% Carbon Fiber Toray T700 |
| Size | 29er |
| Rim |
Finish: UD Matt
Width: External/Internal: 40mm/34mm
|
| Depth | 32mm |
| Profile | Clincher/Tubeless Ready |
| Hub | Front: Novatec 791 Hub, 6 Bolts, 15*110mm Rear: Novatec 902 Hub, 6 Bolts, 12*148mm |
| Spoke | Sapim Basic Leader Round Spokes |
| Spoke Count | Front: 32 Rear: 32 |
| Spoke Pattern | Front: 3X cross Rear: Drive-Side/Non-Drive: 3X cross
|
| Nipple | CN, Brass Color: Black |
| Cassette Compatibility |
Shimano 10/11 speed Sram XD Driver 12 speed Shimano 12 Speed |
| Disc Mount | 6 Bolt |
| Weight | Total: 2134g Front: 960g Rear: 1174g |
| Assemble Method: | Handbuilt |
| Guarantee | 2 years |
| Package Include | 1 set of wheelset |
| Packing Size | 81.5cm x 17cm x 65.5cm |











